Sunday, 7 February 2016

Povratak u Sde Boker

Podugo nisam nista pisala na blogu, a nije se bome ni nista spektakularno dogadjalo. No zato sad imam bar novu privremenu lokaciju, posto sam od 1.1. sluzbeno na postdoku u Izraelu. Pozicija je sluzbeno financirana pola od Svicarskog instituta za znanstvena istrazivanja pustinje, a pola od Danaca, tako da sam do kraja veljace u Sde Bokeru - a onda opet malo u Aarhus.
Sveuciliste Ben Gurion ima hrpetinu instituta prirodnih znanosti u SB, pa je ekipa ovdje prilicno internacionalna. Naselje je bitno poraslo otkad sam zadnji put bila, daleke 2011. Par fotki za prisjecanje, sto sa Europskog arahnoloskog kongresa, a sto sa terena jos dalje 2010e

Glavna je promjena sto ljuljacke na rubu kanjona vise NeMA. :( :(  Bez obzira na to, Sde Boker je i dalje onaj isti mjehuric sapunice duginih boja unutar Izraela. Mislim da vecina internacionalnih studenata ovdje ima nekakav osjecaj slican mom, da je ovo jedino mjesto u zemlji gdje se moze zivjet unutar Izraela, a zbog znanosti. 

BGU kampus Sde Boker: Blaustein Institutes for Desert Research


Ako se pitate o povodu, i dalje su tema pauci, samo ne vise socijalni - nego kolonijalni. Kako smo vrstu zvali u sekciji, Cici, iliti Cyrtophora citricola Forsskål, 1775, je fakultativno kolonijalni pauk rasprostranjen sirom Mediterana, a u novije vrijeme i na Karipskom otocju. Unutar Izraela je vrsta u zadnjih 15ak godina drasticno prosirila areal, pa sam ja tu da izmodeliram moguce scenarije tog sirenja. Povodom toga, a dakako u trenutku kad sam definitivno odustala od znanstvene karijere, prihvatila sam stipendiju (otprilike 10i pokusaj trazenja para i prijava na natjecaje). Iiii HOP, eto me u Izraelu. Slijetanje je bilo vrlo razocaravajuce, posto sam prebjegla u nadi da cu preskocit traljavu i sivu dansku zimu, a kad ono - u Tel Avivu kisa!!!!

Ovdje u SB je isto zimsko stanje, prilicno hladno, po noci cak ispod nule. Prekjucer smo sefica Y. i ja bile u Jeruzalemu, sastat se sa GIS ljudima, da uzicamo slojeve za moje modele. Mediteranska atmosfera u sveucilisnom parku, onak rucanje vani na travici ispod palmi, sve u svemu nelose.

Einstein u sveucilisnom parku Hebrejskog sveucilista u Jeruzalemu.



U iscekivanju sezonskih migracija i preleta kojekakvih ptica selica, bila sam na dvije setnje na sjeverozapadu Negeva, jer su sumarice u cvatu!!! Bas ne bi covjek rekao da su ovo na fotkama pustinjski krajolici! Za koji mjesecu ljetnoj zegi svi ce se sjecat ovog zelenila!!

Sumarice usred sume sadjenog bora i eukaliptusa (o vladinom projektu 'savanizacije' cu vise u nekon drugom postu)


Posao ide sporo, tako da se smrzavam u uredu (obje klime su na 25^C) citajuci radove. Mimoze su vani u cvatu, pa sve mirise na proljece, a tu i tamo na jednu od njih na mom uredskom prozoru sleti koji muzjak palestinskog medosasa. Fakat su prekrasni!!!!!!

O studentskom zivotu samo ukratko, imam osjecaj povratka u proslost, jer sam uselila u dom. Subotnji rucak protekao je u svecanom ozracju sa ekipom talijanki, cileanaca i izraelke - svi smo ponaosob skuhali - KROMPIRE.  Kuhani na salatu sa kobasom, ili pire, ili curry od krumpira sa rizom, nema kakvog krumpira nije bilo... uglavnom sparni rucak, jer smo svi cekali da nam sjednu stipendije na racun. Smijesan je osjecaj, u radnim 30ima bit u takvim okolnostima, hehehehe! Pogotovo sto sam prvih par dana obitavala kod sefice, pa je bila onak datulja svako jutro uz kavu, pa dorucak, pa fini rucak, pa mesna vecera uz vino, pa desert... A onda CAP! prezivjet cemo, a tko dolazi u posjetu, slobodno ponesite kakvih narezaka, prsuta i sl. (makar sam iz povjerljivih talijanskih izvora doznala da se spek i ostalo svinjsko moze nabavit u ruskom ducanima, po donekle povoljnim cijenama).

Toliko od mene za uvod o postdoktoriranju. 


No comments: